Akıllı İşaretler

Akıllı TV İşaretleri

Akıllı İşaretler Hakkında Bilgi

Akıllı İşaretler: Online TV izleme web sitemizde bulunan canlı tv kanallarında yayınlanan programlar Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından bilgilendirici bir sınıflama sistemi ile ayrıştırılmıştır. Bu sistem çocukları ve gençleri televizyonda yayınlanan programların olası olumsuz etkilerinden sakınma amacıyla hazırlanmıştır.

Normal olarak anne ve babalar her  tv programlarının içeriğini bilmeyebilir. Bu sistem sayesinde ebeveynleri program başlamadan önce bilgilendirmek ve uyarmak hedeflenmektedir. Sistem;

Programın olası zararlı içeriği

Zararlı etkileri olabilecek içerik alanları; şiddet ve korku, cinsellik ve örnek oluşturabilecek olumsuz davranışlar (ayrımcılık, alkol ve sigaranın aşırı kullanımı, madde kullanımı, yasa dışı davranışlar ile kaba konuşma / küfür) olarak belirlenmiştir.

Programın hangi yaş grubuna uygun olduğu

Programlardan etkilenme düzeylerine göre yaş grupları, Tüm izleyici, 7 yaş, 13 yaş ve 18 yaş olmak üzere dört grupta ele alınmıştır.

Bir Programın Sembolü Nasıl Öğrenilebilir?

Programın televizyonda yayını esnasında ve yazılı/görsel-işitsel medyada söz konusu programların duyurularıyla veya ilanıyla birlikte bu sembolleri görmek mümkündür.