Zengin ve Yoksul

"Zengin ve Yoksul" dizisi İstanbul'un denize nazır bir mahallesinde yaşayan, birbirleriyle akraba iki aile ilişkileri üzerinde kurgulanmış. Bu iki ailenin dünyaları birbirinden oldukça farklıdır. İşçi sınıfına mensup Berringiller ailesinde, Berrin'in eşi inşaat bekçisi bir işçidir. Küçük bir gecekondu evde iki kız çocuğuyla kıt kanaat geçim derdiyle boğuşmaktadır. Aynı mahallede bir villada Erdemliler ailesinde teyzeleri kardeş olan Berrin'in akrabası Meral büyük bir işadamı ve holding patronu Aziz ile evlidir. Yoksul akrabalarına üstten bakan Erdemliler, kızları Aleyna'nın kullanmadığı giysilerini ya da evin ömrünü tamamlamış eşyalarını verirken onların gurularını da ayaklar altına alırlar. Meral'in tüm iyi niyetine rağmen...
Berrin "köprüden geçene kadar ayıya dayı denir" felsefesinde küçüldükçe küçülür. Sınıfsal konumunu kabullenmek istemeyen Berrin, konu komşuya zengin akrabalarının sadakalarını hediyeymiş gibi göstererek hava atma çabasındadır. Kendini onlarla eşitlemeye çalışmaktadır.  Evin babası Veli her şeyden habersiz yarattığı küçük ama huzurlu dünyasında sokaktan sahiplendiği köpeği Fındık ile mutludur. Evin kendi büyük aklı küçük kızı Nihal, zengin bir koca arayışında, kısa yoldan sınıf atlama peşindedir. Bu amaçla da en zahmetsiz yoldan yakınında duran eniştesini av olarak seçer ve Aziz'den hamile kalır. Aziz çocuğu kabullenmez ve aldırmasını ister. Aziz tarafından kabul görmeyen Nihal bunalıma girer. Aysel ablasının durumunu tesadüfen öğrenir ve ona bu konuda destek olur. Ablasına çocuğu aldırmamasını, Aziz'in ilişkisinin sonuçlarına katlanması gerektiğini telkin eder. Ablası Nihal ikna olur ve bir gün işyeri yemeğine çağırılmamalarının öfkesiyle teyzesinin telefonuna sahte bir e-mail ile "kocan seni yeğeninle aldatıyor ve bebekleri olacak" mesajı gönderir. Durumunu deşifre ederse amacına ulaşacağını umut eder ama Aziz karşı hamle olarak, bu konudaki ciddiyetini göstermek amacıyla maskeli iki adamı Nihal'in evine gönderip kırıp döktürür. Ailesinin can güvenliğini tehlikeye attığını gören Nihal, planını sinsice devreye sokar hemşire arkadaşına ağır demagoji yaparak, çocuk aldırdığına dair sahte rapor düzenletir. Bu sahte raporu Aziz'in avukatı ve sırdaşı Emre'ye verir, Aziz'e  çocuğu aldırdığını söyler. Aysel hayatı boyunca tanık olduğu horlamaların kızgınlığıyla içindeki tüm öfkesini Aleyna'ya yöneltir. "Tüm gemileri yakmaya hazır!" büyük aşkı Karan ile tanışır. Her iki gencin yüreğinde Erdemlilere karşı büyük bir öfke ve intikam arzusu vardır. Aleyna'ya karşı intikam planları yapan Karan ve Aysel'in önüne bir  engel çıkar. Karan'ın annesi Sema hanım, eşinin intiharını ve ona yapılan haksızlıkları hazmedemez. Onları bu kabusun içine sokan Aziz Erdemli'dir. Düşündükçe çıldrır, Aziz Erdemli'nin evini basar ve yanlışlıkla kızı Aleyna'yı vurur. Aleyna kolundan yaralanır. "Zengin ve Yoksul"un bundan sonraki bölümlerde Karan ve Aysel'in planları nasıl yön değiştirecek, göreceğiz...

Zengin ve Yoksul Oyuncu Kadrosu

Berrin (Binnur Kaya): Hayatın türlü türlü zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalan ve 40'lı yaşlara merdiven dayamış bir ev hanımı olan Binnur'un iki kızı vardır. Eşi, eniştesinin firmasında inşaat alanında çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışan düzgün ve efendi bir adamdır. Ömrünü boşa harcadığı
eşi tarafından kıymetinin bilinmediğini düşünen Berrin, kızlarının zengin ve itibarlı adamlarla evlilik yapmasını amaç haline getirmiştir. Hatta bu konudaki ezilmişliğinin acısını kızlarının üzerinde gerçekleştirecek kadar da ihtiraslıdır. Teyze kızı Meral'in evli olduğu Aziz Erdemli ve ailesi tarafından her zaman küçük görüldüğünü, aşağılandığını bile bile, onlarla yüz yüzeyken gayet sakin ve güler yüzlü ama öfkesini arkalarından zehir kusarak, kendini hayatta sağlam tutmaya çalışıyor. 

Karan (Gökhan Alkan): Yakışıklı, espirili ve eğlenceli karakterinin yanı sıra ağırbaşlı ve ciddi bir delikanlı olan Karan 25 yaşında. Ailesinin tek oğlu olarak eğitimini yurtdışında tamamlamış. Sevgiyle, şımartılmadan ve vicdan sahibi olarak büyütülmüş olan karizmatik delikanlı, eğitimi sırasında ailesinin başından geçenlerden haberi olmamış. Babasının intiharı ile öğrendiklerinden sonra kalbi öfke ve intikam alma hırsıyla dolmuş. Fakat süreç onu kalbi ve intikamı arasında bir seçim yapmaya zorlayacak...

Aziz Erdemli (Osman Sonant): Babasından miras kalan şirketi büyüterek, İstanbul'un sayılı şirketlerinden biri haline getiren Aziz Erdemli, sert ve kararlı bir iş adamıdır. Kırklı yaşlarında olmasında rağmen kendine iyi baktığından yaşını göstermez ve genç kızların hem zenginliğiyle hem de yakışıklılığıyla dikkatini çeker. Sınıfsal olarak kendine denk olmayan eşi Meral'e ilk görüşte aşık olur ve ailesinin karşı çıkmalarına aldırış etmeden evlenir. Aziz ve Meral çiftinin tek çocukları Aleyna aynı zamanda onların zaafıdır. Sadakat, çapkınlıklarıyla sık sık magazin dünyasının haberlerine konu olan Aziz'in sahip olduğu erdemleri arasında yer almaz. Yaşadığı hayatın ona sunduğu konfordan ve kızından vazgeçemeyen eşi Meral de bu durumu kabullenmek zorunda kalmıştır. 

Meral Erdemli (Evrim Solmaz): Sabırlı, duygusal, bakımlı ve güzel bir kadın olan Meral, genç yaşında Aziz ile evlenmiş, acısıyla tatlısıyla hayatı eşiyle tanımıştır. "Evlilik aşkı öldürür"klişesine kurban, zamanla yaşadığı zenginliğin ortasında mutsuz ve yalnız bir kadına dönüşmüştür. Hayattaki tek dayanağı kızı Aleyna olan Meral, günü geldiğinde içine düştüğü dipsiz kuyudan çıkarak varoluşunu sorgulayacaktır...

Aysel (Damla Kolbay): Çocukluğundan bu yana ailesinin kendilerine komşu olan zengin akrabaları karşısında ezilip bükülmesinden, onlarca da hor görülmesinden duygusal olarak aşırı hassaslaşmış genç bir kız Aysel. Duygularını uçlarda yaşayan Aysel, özellikle de annesinin yanaşma ve yalaka tutumundan utanç duya duya, içinde öfkesini bastırarak ve kinini büyüterek yetişmiş. Melankolik bir karaker olan Aysel için gurur ve vicdan her şeyin önünde geliyor.

Aleyna Erdemli (Elif Doğan): Kuzeni Aysel gibi 22 yaşında olan Aleyna, anne ve babasının göz bebeği. El bebek gül bebek yetişmiş, eğlenceli, havalı ve güzel bir genç hanım. Ailesinin bir dediğini iki etmediği Aleyna'nın çocukluğu, Aysel'in aksine mutluluk içinde geçmiştir. Teyze kızı Aysel aynı zamanda en yakın arkadaşıdır. Özgüveni ve güzelliğiyle erkekler etrafında pervane olmaktadır ama onun hayali tutkulu büyük bir aşk yaşamaktır.

Nihal (Gülcan Arslan): Aysel'in ablası Nihal yirmi dört yaşında gösterişli ve güzel bir kadındır. Kardeşine kıyasla güzeliğini hayalini kurduğu zengin bir hayat için avantaja çevirmekten geri kalmayacak kadar erdem yoksunu. Özünde iyi olmakla birlikte, içinde bulunduğu fakir hayattan kurtulmak için feda edemeyeceği bir şey yok gibi. Faydacı tutumu annesine benzeyen Nihal, onun kadar sabırlı ve istikrarlı davranamıyor. Karşısına çıkan zorluklar karşısında sinirleri zayıf düşüyor ve soğukkanlılığını çabuk yitiriyor. 

Sema (Veda Yurtsever): Eşini mali bir kriz nedeniyle intihar sonucu kaybetmiş, hayatı boyunca herhangi bir kavgada taraf olmamış ya da mücadele etmek zorunda kalmamış Sema hanım Karan'ın annesi. Aziz Erdemli'nin hayatlarına bir kabus gibi çökmesiyle nefreti öğreniyor.

Emir (Eren Hacısalihoğlu): Aziz Erdemli'nin sırdaşı, sağ kolu, otuzlu yaşlarına gelmiş başarılı bir genç avukat. Fakir bir ailenin bursla okuyan çocuğu Emir, bulunduğu mevkiye tırnaklarıyla kazıyarak gelmiş. Olumsuzluklar karşısında pes etmeyen karakteri, kıvrak zekası ve iş bitiriciliğiyle Aziz'in olmazsa olmaz bir adamı.

Veli (Tuna Orhan): Berrin'in kırk beş yaşındaki kocası. Eşinin zengin akrabalarının inşaatında bekçi olarak çalışıyor Onun için hayatın anlamı huzur. Malda mülkte, çok para kazanmakta hırsı yok. Kızlarını, doğayı ve hayvanları seven, iyi niyetli ve dürüst bir adam. 

Nefise Erdemli (Sacide Taşaner): Nefise hanım Aziz Erdemli'nin altmışlı yaşlarındaki annesidir. Sahip olduğu zenginlik ve gücün etkisiyle tepeden bakan, buyurgan, soğuk ve mesafeli bir kadındır. Alt sınıftan gelen gelini Meral'i küçük görür ama, sahip çıkar. Oğlu Aziz ve torunu Aleyna ile hep birlikte aynı villada yaşarlar. Yaşadıkları mekanın, yöneten, çekip çeviren ve düzenleyen büyük hanımıdır aynı zamanda. 

Zengin ve Yoksul dizisini ATV ekranlarında Pazar günü yayın saatinde canlı tv izleme internet sitemiz üzerinden diziyi kesintisiz seyredebilirsiniz. İyi seyirler...